HELAL GIDA Belgesi / HELAL SERTİFİKALAMA Belgesi Danışmanlık Firması Helal Gıda Standartları Nasıl Kurulur
  HELAL GIDA Belgesi / HELAL SERTİFİKALAMA Belgesi
Helal Gida Belgesi Helal Sertifikalama Belgesi
  Helal Gıda Standartları Nasıl Kurulur ;
Türk Standartları Enstitüsü’nün, 2011 yılında başladığı Helal Gıda belgelendirme çalışmalarının dayanağında şu iki düzenleme bulunmaktadır:

• TS OIC/SMIIC 1: 2011 Helal Gıda Genel Klavuzu
• TSE Ürün Belgelendirme Merkezi Helal Gıda Belgelendirme Yönergesi

Bugün gelinen noktada Helal Gıda Sertifikaları vakıf, dernek ve sivil toplum örgütleri tarafından verilmektedir. Henüz uluslararası kabul gören bir akreditasyon ve belgelendirme uygulaması yoktur. Bu da uygulamada sıkıntı yaratmaktadır. Yine de Helal Gıda belgelendirmesi yapan ülkelerde, İslam Ülkeleri Standardizasyon ve Metroloji Enstitüsü tarafından oluşturulan Helal Gıda Genel Kılavuzu esas alınmaktadır.

Unutmamak gerekir ki, Helal Gıda Belgesi, firmalara değil ürünlere verilmektedir. Bu yüzden, Helal Gıda Belgesi almış gıda ürünlerini kullanacağını taahhüt eden ve bunu belgeleyen firmalara sertifika verilmektedir.

Bir kısım belgelendirme kuruluşları, bugün tüketicilere sunulan bütün gıda ürünleri üzerinde bir çalışma yapmakta ve bir çeşit ürün listesi oluşturmaktadır. Başlıca gıda, kozmetik ve temizlik üreticisi firmaların piyasaya sundukları ürünler ve bu ürünlerin içeriğinde bulunan maddeler tespit edilmektedir. Bu çalışmanın devamında her bir ürünün içinde bulunan katkı maddelerinin neler olduğu ve bunların hangi kaynaklardan temin edildiği araştırılmaktadır. Bu çalışmalar tamamlandığında, Helal Gıda Sertifikası talep eden firmaların talepleri çok kısa sürede yerine getirilecektir.

Belgelendirme veya danışmanlık hizmeti veren kuruluşlardan bazıları, işletmelerinde Helal Gıda standartlarını kurmak isteyen firmalardan, öncelikle bunu gönülden istediklerini belirten bir taahhütname istemektedir. Helal Gıda pazarı oldukça büyük olan ve gelişmekte olan bir pazardır ve kötü niyetli kişilerin bu pazarda yer alması istenmemektedir. Arkasından standartlar belirlenip iş süreçleri ve ilgili dokümantasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra, bir Helal Güvence Sistemi El Kitabı hazırlanmış olmalıdır. Bu kitabın içeriği diğer kalite sistemleri el kitaplarından farklıdır.

Helal Gıda standartlarının uygulanamaya başlaması ile firmada Helal Güvence Sistemi kurulmuş olmaktadır. Helal Gıda sertifikalandırma çalışmaları için bu sistemin kurumuş olması bir ön koşuldur. Helal Güvence Sistemi, firmanın helal gıda üretimi yaptığını ve bunun sürdürülebilir olduğunu garanti etmektedir. Hazırlanan Helal Güvence Sistemi El Kitabı bunun göstergesidir.
   Diğer Hizmetlerimiz ;
Kayra İletişim
0232 364 49 03
Danışmanlık ve Belgelendirme Talepleriniz için bize ulaşabilirsiniz
GLOBAL GAP belgesi Belgesi Veren Firma Kayra Danışmanlık Belgelendirme
GLOBAL GAP Belgesi
GLOBAL GAP Belgesi Nasıl Alınır ? GLOBAL GAP alım aşamaları nelerdir?
BRC FOOD Belgesi Veren Firma Kayra Danışmanlık Belgelendirme
BRC FOOD Belgesi
BRC FOOD Belgesi Nedir? BRC FOOD nasıl alınır? Aşamaları Nelerdir ?
İTÜ İyi Tarım Uygulamaları Belgesi Veren Firma Kayra Danışmanlık Belgelendirme
İTÜ İyi Tarım Uygulamaları
İTÜ İyi Tarım Uygulamaları Belgesi Nasıl Alınır ?
Helal Belgesi Belgesi Veren Firma Kayra Danışmanlık Belgelendirme
Helal Belgesi
Helal Belgesi Belgesi Nasıl Alınır? Süreç ve Aşamaları Nelerdir?
ISO 22000 Belgesi Veren Firma Kayra Danışmanlık Belgelendirme
ISO 22000 Belgesi
ISO 22000 Belgesi Nedir? ISO 22000 Belgesi nasıl alınır?
KAYRA WEB SERVİSİ Copyright © | Web Dizayn