HELAL GIDA Belgesi / HELAL SERTİFİKALAMA Belgesi Danışmanlık Firması Helal Gıda Standartları Nedir
  HELAL GIDA Belgesi / HELAL SERTİFİKALAMA Belgesi
Helal Gida Belgesi Helal Sertifikalama Belgesi
  Helal Gıda Standartları Nedir ;
İnançlı insanlar, inançlarının gereği olarak, üreticilerin sunduğu ürünlerin içinde hangi ana maddelerin ve katkı maddelerinin olduğunu ve bu maddelerin dini açıdan nasıl bir mahiyet taşıdığını sorgulamaktadır. Bu açıdan bakıldığında, inanç değerlerine uygun gıda üreten firmalar elbette daha fazla ilgi göreceklerdir.

Bu durumu kanıtlamanın yolu da üretici firmaların dini değerler açısından haramdan uzak üretim yapmalarından ve bunu belgelemelerinden geçiyor. Ancak firmaların Helal Gıda Belgesi alabilmeleri için, öncesinde işletmelerinde Helal Gıda standartlarına uygun üretim yapmaları gerekmektedir.

Helal Gıda standartları, bir ürünün çiftlikten tüketicinin masasına gelinceye kadar her aşamasında dini kurallara uygun olarak hazırlanması için gerekli standartlardır. Yani Helal Gıda standartları, hayvansal, bitkisel ya da kimyasal kaynaklı gıda ürünlerinin, hammadde, katkı maddeleri, yardımcı maddeler, bileşenler, işleme yöntemleri, işletme koşulları ve paketlemeye kadar dini kurallara uygun üretim aşamalarını kapsamaktadır.

Helal Gıda konusu sadece islam dini açısından söz konusu değildir. Kur’an’dan önce de helal gıda kavramı, ilk insanlarla birlikte varolmuştur. Musevi’lerin tizlikle uyguladığı Koşer standartları da bu anlamdadır. Tevrat’ta da helal gıda konusu önemli bir yer tutmaktadır. Osmanlı zamanında gıdaların üzerine vurulan “tahirdir” damgası da, bu gıdaların tüketilmesinde sakınca yoktur anlamına geliyordu.

Bugün ise, müslümanlar dünyanın her yerinde yaşamaktadır. Müslüman olmayan ülkelerde yaşayan müslümanlar için, gıdaların ne şekilde ve hangi maddelerle üretilmiş olduğu ciddi bir sorundur. Özellikle düşük maliyetli olduğu için gıda üretiminde domuz ürünleri kullanılması, bu etin haram olduğu müslümanları endişelendirmektedir.
Domuz eti dışında gıda üretiminde kullanılan birçok katkı maddesinin dini açıdan helal olup olmadığı tam olarak bilinememektedir. Katkı maddeleri, ambalajlı gıdaların kıvamlarını, besin değerlerini, lezzetlerini ve görünümlerini korumak, raf ömürlerini uzun tutmak ve bozulmalarını önlemek için kullanılmaktadır. Bunun yanında dini kurallara göre kesilmemiş hayvanların etlerini yemek de başka bir sorun.

Bu endişeler sonucuda, inançlı insanlar, tükettikleri gıdaların dini açıdan uygun olup olmadığının belirlenmesi için yeni düzenlemeler yapılması gerektiğine inanmışlardır. Helal Gıda standartları bu şekilde ortaya çıkmıştır.
   Diğer Hizmetlerimiz ;
Kayra İletişim
0232 364 49 03
Danışmanlık ve Belgelendirme Talepleriniz için bize ulaşabilirsiniz
GLOBAL GAP belgesi Belgesi Veren Firma Kayra Danışmanlık Belgelendirme
GLOBAL GAP Belgesi
GLOBAL GAP Belgesi Nasıl Alınır ? GLOBAL GAP alım aşamaları nelerdir?
BRC FOOD Belgesi Veren Firma Kayra Danışmanlık Belgelendirme
BRC FOOD Belgesi
BRC FOOD Belgesi Nedir? BRC FOOD nasıl alınır? Aşamaları Nelerdir ?
İTÜ İyi Tarım Uygulamaları Belgesi Veren Firma Kayra Danışmanlık Belgelendirme
İTÜ İyi Tarım Uygulamaları
İTÜ İyi Tarım Uygulamaları Belgesi Nasıl Alınır ?
Helal Belgesi Belgesi Veren Firma Kayra Danışmanlık Belgelendirme
Helal Belgesi
Helal Belgesi Belgesi Nasıl Alınır? Süreç ve Aşamaları Nelerdir?
ISO 22000 Belgesi Veren Firma Kayra Danışmanlık Belgelendirme
ISO 22000 Belgesi
ISO 22000 Belgesi Nedir? ISO 22000 Belgesi nasıl alınır?
KAYRA WEB SERVİSİ Copyright © | Web Dizayn